ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը, առաջնորդվելով ՀՀ Սահմանադրությամբ, «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքով, գլխավոր դատախազի պաշտոնում առաջադրել է Աննա Կարենի Վարդապետյանի թեկնածությունը: Այս մասին տեղեկացրել է ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը:
ՀՀ գլխավոր դատախազի պաշտոնում ընտրելու համար Ազգային ժողովին թեկնածու առաջարկելու մասին հարցը հանձնաժողովի` հունիսի 28-ի արտահերթ նիստում քննարկվել է հատուկ ընթացակարգով: Ներկայացնելով թեկնածուի կենսագրական, մասնագիտական եւ աշխատանքային գործունեության վերաբերյալ հակիրճ տեղեկատվությունը` Վլադիմիր Վարդանյանը նշել է, որ Աննա Վարդապետյանը համալրել է ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի երիտասարդ դասախոսների կազմը` դառնալով առաջատարներից մեկը: Հանձնաժողովի նախագահի բնութագրմամբ` թեկնածուն մշտապես աչքի է ընկել չափազանց բարձր պատասխանատվության զգացումով, ցուցաբերել է ծայրահեղ սկզբունքային, արժեքային դիրքորոշումներ` կապված իրավունքի գերակայության, երկրում օրինականության հաստատման եւ արդարադատության հեղինակության բարձրացման հետ:
«Աննա Վարդապետյանը գլխավոր դատախազի պաշտոնում հնարավորություն կունենա իրագործել  դատախազական համակարգի կայացման, զարգացման եւ հետագա գործունեության բարելավմանն ուղղված կարեւոր բարեփոխումները»,- նշել է Վլադիմիր Վարդանյանը:
Աննա Վարդապետյանը շնորհակալություն է հայտնել «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությանը ՀՀ գլխավոր դատախազի պաշտոնում իր թեկնածությունն առաջադրելու համար: Նա ներկայացրել է այն սկզբունքային փոփոխությունները, որոնք ակնկալում է տեսնել դատախազության համակարգում իր ծառայության ընթացքում եւ արդյունքում: «Ժողովրդավարությունն առանց օրենքի գերակայության ուղղակի գոյություն չունի: Կայացած դատախազական համակարգն օրենքի գերակայության ու, հետեւաբար, նաեւ ժողովրդավարության կայացման երաշխիքն է»,- ասել է Աննա Վարդապետյանը:
Անդրադառնալով Հայաստանում դատաիրավական համակարգում իրականացվող փոփոխություններին` թեկնածուն նշել է, որ այս գործընթացում լուրջ դերակատարություն ունի դատախազությունը: Նրա նպատակներից է` ներդնել իր գիտելիքներն օրենքի գերակայության ավելի բարձր նշաձողի սահմանմանը` նպաստելով Հայաստանում ժողովրդավարության կայացմանը:
Պատասխանելով հանձնաժողովականների հարցերին`  Աննա Վարդապետյանը տեղեկացրել է, որ մասնակցում է Սահմանադրական բարեփոխումների խորհրդի աշխատանքներին, ուսումնասիրություններ է իրականացնում եւ առաջիկայում դատախազության բարեփոխումների վերաբերյալ կներկայացնի իր տեսլականը:
«Դատախազը պետք է դիտարկվի ոչ թե որպես մեղադրող, այլ` արդարադատություն վերականգնող, պահանջող: Սա պետք է լինի այն պատգամը, որով պետք է առաջնորդվեք»,- ելույթում նշել է Վլադիմիր Վարդանյանը:
Փաստաբանական պալատի անդամ, իրավաբանական գիտությունների թեկնածու Հովհաննես Քոչարյանի խոսքով` ցանկացած իրավական պետությունում գլխավոր դատախազի պաշտոնում նոր թեկնածուի նշանակումն իրավաքաղաքական լուրջ իրադարձություն է եւ կանխորոշում է իրավական կյանքի զարգացման օրինաչափություններն ու ուղենիշերը: «ԱԺ-ն ընտրելու է գլխավոր դատախազ բարդ քաղաքական իրավիճակում, մեր պետության ներքին անվտանգությանը նետված մարտահրավերների պայմաններում: Ըստ այդմ` գլխավոր դատախազի մասնագիտական գործունեությունից ակնկալիքները չափազանց շատ են, իսկ քրեական արդարադատության նկատմամբ վստահության ամրապնդմանն ուղղված ջանքերը` անբնական ծանր: Դատախազության դերն ու նշանակությունն իրավապահ համակարգում բացառիկ է»,- նշել է Հովհաննես Քոչարյանը:
Եզրափակիչ ելույթում Աննա Վարդապետյանը շնորհակալություն է հայտնել դրական գնահատականների համար, հավաստիացրել, որ աշխատելու է ուժերի գերլարումով: Միաձայն քվեարկությամբ հանձնաժողովը որոշել է ՀՀ գլխավոր դատախազի պաշտոնում Ազգային ժողովին առաջարկել Աննա Կարենի Վարդապետյանի թեկնածությունը:

Фракция "Гражданский договор" НС, руководствуясь Конституцией РА, Конституционным законом "Регламент Национального Собрания", выдвинула кандидатуру А.Вардапетян на должность Генерального прокурора РА. Об этом сообщил председатель Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам В.Варданян.
28 июня на внеочередном заседании комиссии в особом порядке обсуждался вопрос о выдвижении кандидата на должность Генпрокурора РА для представления Национальному Собранию. Представляя краткую информацию о биографической, профессиональной и трудовой деятельности кандидата, В.Варданян отметил, что А.Вардапетян вошла в состав молодых преподавателей юридического факультета ЕГУ, став одним из лидеров. По словам председателя комиссии, кандидат всегда отличалась очень высоким чувством ответственности, проявлял крайнюю принципиальную, ценностную позицию в отношении законности, установления правопорядка в стране.
“А.Вардапетян в качестве генпрокурора получит возможность осуществить важные реформы, направленные на становление, развитие и дальнейшее совершенствование прокурорской системы”, - заметил В.Варданян.
А.Вардапетян поблагодарила фракцию "Гражданский договор" за выдвижение ее кандидатуры на должность Генерального прокурора РА. Она представила фундаментальные изменения, которые ожидает увидеть в системе прокуратуры в ходе своей работы. “Демократия просто не существует без верховенства права. Созданная прокурорская система является гарантией законности и, следовательно, установления демократии”, - отметила А.Вардапетян.
Касаясь изменений, происходящих в судебной системе Армении, кандидат отметила, что серьезную роль в этом процессе играет прокуратура. Одной из ее целей является применение своих знаний для определения высшего правового государства, способствуя установлению демократии в Армении.
А.Вардапетян, отвечая на вопросы членов комиссии, сообщила, что участвует в работе Совета конституционных реформ, проводит исследования и в ближайшее время представит свое видение реформ прокуратуры.
“Прокурор должен рассматриваться не как обвинитель, а как восстановитель справедливости. Это должен быть тот посыл, которым вы должны руководствоваться", - подчеркнул в своем выступлении В.Варданян.
По словам члена Палаты адвокатов, кандидата юридических наук О.Кочаряна, назначение нового кандидата на должность генпрокурора в любом правовом государстве является серьезным юридическим и политическим событием и предопределяет закономерности и ориентиры развития правовой жизни. “Национальное Собрание должно избрать Генерального прокурора РА в сложной политической ситуации, в условиях вызовов внутренней безопасности нашего государства. Соответственно, ожидания от профессиональной деятельности генпрокурора слишком высоки, а усилия по укреплению доверия к уголовному правосудию неестественно сложны. Роль и значение прокуратуры в правоохранительной системе уникальны”, - заявил О.Кочарян.
В заключительном слове А.Вардапетян поблагодарила за положительные оценки и заверила, что будет усердно работать. Комиссия единогласно приняла решение о выдвижении ее кандидатуры на должность Генерального прокурора РА.